fbpx

Lucimia, niezwykła wieś plecionkarzy

W maju 2016 rozpoczęliśmy realizację projektu „Ochrona i promocja tradycyjnego polskiego plecionkarstwa”, który skupia się wokół wsi Lucimia i jej wyjątkowego plecionkarstwa. Powstają tam wiklinowe kosze kabłącoki, słynne w całej okolicy, z charakterystycznym kabłąkiem trzymającym całą konstrukcję i płaską tylną ścianą.

Lucimskie rzemiosło promowane było podczas ekspozycji wystawy „Niech się plecie!”, nagrodzonej „Ludowym Oskarem” , która była prezentowana w Muzeum Nadwiślańskim O. Zamek w Janowcu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku oraz Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, wraz z towarzyszącym cyklem warsztatów plecionkarskich prowadzonych przez mistrzów i instruktorów rzemiosła.

Powstało wznowienie popularnej publikacji „Plecionkarskim szlakiem Wisły„, w której opisano Lucimię oraz inne plecionkarskie ośrodki na tym szlaku oraz film „I tak sobie plotę pomału/And I just keep weaving„.

Wszystkie działania odbywały się przy współpracy lokalnej społeczności i ludowych twórców! Partnerami naszych działań są: Biblioteka Publiczna w Przyłęku, gmina Przyłęk oraz powiat zwoleński. Nasze działania objęli swoim patronatem: Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz TVP Kultura!

Projekt trwał do 30.04.2017

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…