Kabłącok w Kanadzie

Kabłącok w Kanadzie

Pewnego dnia w pracy Łucja podekscytowana pokazała mi zdjęcie naszego wiklinowego kabłącoka ze wsi Lucimia na jednym ze zdjęć na Instagramie. Zdjęcie było bardzo ładne, no, w końcu przedstawiało jeden z naszych ulubionych polskich koszy!  Kabłącok był starannie wypleciony i  pięknie się prezentował.

Okazało się, że zdjęcie wrzuciła Sandra, dziewczyna ze Stanów, która całkiem niedawno kupiła naszą książkę „Plecionkarskim szlakiem Wisły”.  Wtedy zaczęłam się zastanawiać – czy to możliwe, że wyplotła go samodzielnie na podstawie fotografii? Jest to typowy, polski kosz z wikliny, który od początku tak nas zauroczył, że poświęciliśmy mu sporo uwagi. Doczekał się rozdziału w książce, dwóch filmów, dwóch projektów i wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podoba się też plecionkarzom z zagranicy, dlatego jego widok na zdjęciu z USA w ogóle mnie nie zdziwił, ale zapytałam Sandrę jak to się stało, że ma go na fotografii? Okazało się, że wyplotła go pod okiem Lene Rasmussen z kanadyjskiego Lakeshore Willows… Napisałam więc do Lene i znalazłam odpowiedź!

Historia zaczyna się kilka lat temu, gdy organizowaliśmy w Serfencie warsztaty z wyplatania tych koszy dla norwesko-duńskiej grupy naszych przyjaciół. Spędziliśmy wtedy trzy dni w Lucimi, wiosce nad Wisłą, gdzie powstają kabłącoki, a efekty wyszły naprawdę super! Pod okiem Jasia, rdzennego lucimskiego rzemieślnika, każdy wyplótł dla siebie kosze o dość sporych rozmiarach.

Relację z warsztatów dziewczyny wrzuciły do Internetu i tak wieści o kabłącokach rozeszły się w świat. Lene po wielu próbach wyplotła swój własny kosz patrząc na zdjęcia oraz na filmiki na youtubie! Efekt jest świetny! Dlatego właśnie mogła zacząć uczyć kolejnych fanów plecionkarstwa w Kanadzie i Stanach. Wow! Świat plecionkarzy jest naprawdę dość mały i przytulny! Poznałyśmy się z Lene na razie wirtualnie,  ale myślę, że gdzieś na pewno nasze drogi się jeszcze przeplotą. Już lecą do niej nasze filmy instruktażowe i książka!

A oto Lene Rasmussen i polski kabłącok!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wyplatanie z roślin – faktura, zapach, dźwięk

Warsztaty z naturalnych, roślinnych materiałów to niezwykłe doświadczenie…

Warsztaty z naturalnych, roślinnych materiałów to niezwykłe doświadczenie związane z dotykiem i zapachem, doświadczenie bardzo…