Serfenta jest akredytowaną organizacją pozarządową UNESCO. Mamy także dyplom polskiego komitetu ds. UNESCO za działania edukacyjne służące wdrażaniu Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W 2011 roku otrzymaliśmy „Oskara Ludowego” za najlepszy projekt badawczy – „Plecionkarskim szlakiem Polski”. To dzięki naszej pracy w 2017 roku doszło do wpisu umiejętności wyplatania wiklinowych koszy „kabłącoków” w Lucimi na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce, która jest wstępem do międzynarodowej listy UNESCO.

W 2018 otrzymaliśmy certyfikat „KUKBUK Poleca” z uzasadnieniem: za niezłomne kultywowanie rzemiosła zagrożonego zapomnieniem, za wiarę w moc plecionkarstwa i za radość tworzenia, którą widać w każdym splocie kosza”.

Należymy do prestiżowej organizacji RIDA (The International Network for Crafts Development). RIDA promuje wartościowe rzemiosło inspirowane tradycją i dostosowuje je do współczesnych potrzeb. Przynależność do tej organizacji jest wyróżnieniem i docenieniem naszych działań jako instytucji odpowiedzialnej społecznie, wspierającej rozwój rzemiosła w Polsce i na świecie. Jest to również szansa na promocję polskich wyrobów na arenie międzynarodowej.

 

Udostępnij:

Oferta

Warsztaty plecionkarskie

Spędź z nami miło czas, wyplatając!

Książka i filmy

Filmy i książka o plecionkarstwie. Zobacz, co jest dostępne!

Sklep

Znajdziesz tu piękne, wyplecione przedmioty! Wejdź i zobacz!

Wystawy

Pokaż je u siebie!

Badania etnograficzne

Prowadzimy badania etnograficzne dla firm oraz instytucji. Dowiedz się więcej!