10 dni z mistrzynią

Jeśli pracujesz w Serfencie i przygotowujesz się do warsztatów plecionkarskich prowadzonych przez 79-letnią mistrzynię wyplatania z rogożyny, wiedz, że spędzisz z nią 10 obfitujących we wrażenia dni (i nocy).

Pani Stefa poprosiła nas o opiekę nad nią, na czas jej pobytu w Cieszynie, co oznaczało organizację noclegów w naszych domach i atrakcji w ciągu dnia. Zabawne było przygotowanie grafiku, który pozwolił nam gościć niezwykle żywotną mistrzynię i zaangażować w opiekę nad nią przeróżne osoby. Stefa okazała się wspaniałą kompanką, z którą śpiewałyśmy i tańczyłyśmy do jej muzyki, bo wspaniale gra na harmonijce i śpiewa pieśni. Jest samoukiem, a wygrywane przez nią melodie poruszały nas i jednocześnie rozśmieszały. Cudowne było robić z nią zakupy, gdy spędzała czas przed lustrem mierząc te i inne sukienki, szczęśliwa, że będzie ładnie wyglądała. Ekscytujące było połączenie jej przez Skype (jej pierwszy raz z tymi nowymi technologiami!) z Agnieszką Bar z Wrocławia i uczestniczenie w rozmowie o plecionkarskich tradycjach i możliwych połączeniach w przyszłości. Zwyczajnie miłe było przebywanie w obecności Stefy, która jest serdeczną, ciepłą, osobą, zarażającą pasją i entuzjazmem nie tylko nas, ale i wszystkich uczestników naszych warsztatów. Dziękujemy wszystkim, którzy w te dni byli z nami!

Obie edycje warsztatów mistrzowskich wyplatania z rogożyny – unikatowego materiału – w Cieszynie odwiedzili wyjątkowi miłośnicy wyplatania, a każdy wykonał własne, niepowtarzalne dzieło. Powstały kosze na zioła, kapelusze, torebki, maty. Rozpiera nas duma, że mamy takie wyjątkowe bogactwo jak plecionkarskie umiejętności i coraz więcej osób chce je z nami dzielić!

Cieszymy się, że tworzymy okazje do spotkań niezwykłych ludzi, mistrzyni z uczennicami i uczniami z całej Polski, przyjeżdżajcie na warsztaty Serfenty!

Fot. Rafał Soliński

Udostępnij:

Podobne wpisy

Powrót do korzeni

Czy zastanawiacie się czasem, jakie historie kryją się…

Czy zastanawiacie się czasem, jakie historie kryją się w Waszej rodzinie?

Warsztaty wyplatania ze słomy

Na warsztaty wyplatania ze słomy pojechałyśmy na zaproszenie…

Na warsztaty wyplatania ze słomy pojechałyśmy na zaproszenie lubelskiej organizacji Warsztaty Kultury.